.....Τίποτα δεν φαίνεται ικανό να ανακόψει την πορεία της...!
978 αναγνώστες
Κυριακή, 12 Οκτωβρίου 2008
15:11

Τέσσερις ομάδες στην Ευρώπη συνεχίζουν με τρεις νίκες στους πρώτους τρεις αγώνες των προκριματικών του Μουντιάλ του 2010. Η Ολλανδία, η Αγγλία, η Ισπανία και η Ελλάδα, που επιβλήθηκε της Μολδαβίας με 3-0 στην αναμέτρηση του «Γ. Καραϊσκάκης» και παρέμεινε στην πρώτη θέση του 2ου ομίλου, μετρώντας το «απόλυτο» των εννέα βαθμών.

Ήταν μια άνετη νίκη για το συγκρότημα του Ότο Ρεχάγκελ, που είδε τους παίκτες του να μπαίνουν «μουδιασμένα» στον αγωνιστικό χώρο και να μην βρίσκουν διαδρόμους προς την εστία των Μολδαβών κατά τα πρώτα 20 λεπτά της αναμέτρησης.

Στη συνέχεια όμως η Εθνική ανέβασε «στροφές» και τα πόδια των παικτών «λύθηκαν», όταν ο Άγγελος Χαριστέας εκμεταλλεύτηκε την πανέξυπνη πάσα του Κώστα Κατσουράνη σε εκτέλεση φάουλ στον άξονα, λίγο έξω από τη μικρή περιοχή των Μολδαβών, και σκόραρε με κοντινό πλασέ, ανοίγοντας το σκορ στο 32ο λεπτό.

Ήταν το 21ο γκολ του σέντερ φορ της Νυρεμβέργης με τη φανέλα της Εθνικής ομάδας, αλλά ο Χαριστέας δεν έμεινε εκεί. Εκμεταλλεύτηκε ένα τραγικό λάθος της μολδαβικής άμυνας στο 51ο λεπτό και «καθάρισε» το ματς με ιδανικό πλασέ, γράφοντας το τελικό 3-0.

Ένα λεπτό νωρίτερα μάλιστα, ο Βασίλης Τοροσίδης είχε «σημαδέψει» με κεφαλιά το οριζόντιο δοκάρι του Μολδαβού τερματοφύλακα, Καλαντζέα.

Είχε προηγηθεί, φυσικά, στο 40ό λεπτό της αναμέτρησης, η ωραιότερη στιγμή της βραδιάς. Μετά από εκπληκτικό συνδυασμό έξω από τη μεγάλη περιοχή των φιλοξενουμένων, ο Κώστας Κατσουράνης έγινε τελικός αποδέκτης της μπάλας και σκόραρε με έναν «κεραυνό», πετυχαίνοντας το 2-0.

Ήταν το έβδομο γκολ του άσου της Μπενφίκα με τη «γαλανόλευκη» και ο ίδιος το πανηγύρισε δεόντως, αφιερώνοντάς το στους φίλους της Εθνικής που βρέθηκαν στο γήπεδο.

Έτσι, η Εθνική συνεχίζει «καβάλα στο άλογο» και απόλυτο φαβορί για την πρόκριση στα τελικά του Μουντιάλ, μετρώντας τρεις νίκες σε ισάριθμους αγώνες και μάλιστα δίχως να έχει δεχτεί γκολ.

Επόμενος αντίπαλος, την Τετάρτη, και πάλι εντός έδρας, είναι η θεωρητικά πιο επικίνδυνη ομάδα του ομίλου, η Ελβετία του Ότμαρ Χίτσφελντ, που όμως προέρχεται από δύσκολη νίκη 2-1 επί της Λετονίας και έχει ήδη υποστεί μία ήττα-σοκ, αυτή στην εντός έδρας αναμέτρηση με το Λουξεμβούργο για τη δεύτερη αγωνιστική.

ΕΛΛΑΔΑ (Ότο Ρεχάγκελ): Χαλκιάς, Τοροσίδης, Σεϊταρίδης, Δέλλας, Κυργιάκος, Αβραάμ Παπαδόπουλος, Μπασινάς, Κατσουράνης (72' Πατσατζόγλου), Γκέκας (46' Σαλπιγγίδης), Σαμαράς (70' Αμανατίδης), Χαριστέας.
ΜΟΛΔΑΒΙΑ (Ιγκόρ Ντομπροβόλσκι): Καλαντζέα, Σαβίνοφ, Ρεμπέγια, Επουρεάνου, Άρμας, Μπόρντιαν, Κορνεένκοφ (80' Άντρονιτς), Τίγκιρλας, Τσεμποτάρου, Αλεξέγιεφ (46' Πίκουστσιακ), Μπουγκαγιόφ (68' Σουβόροφ).