868 αναγνώστες
Κυριακή, 16 Νοεμβρίου 2008
22:06

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ - ΠΑΟΚ 2-0

Μόλις δέκα λεπτά μπάλας ήταν αρκετά για τον Ολυμπιακό στο πρώτο ημίχρονο προκειμένου να ανοίξει το σκορ απέναντι στον ΠΑΟΚ. Ο Τζόλε έκανε την συνήθη κούρσα από τα αριστερά στο 45ο λεπτό και βρήκε με υπέροχο τρόπο τον Πατσατζόγλου ο οποίος με πλασέ στην κίνηση έγραψε το 1-0! Νωρίτερα, διπλή ευκαιρία του Ντιόγκο στην οποία ο Χαλκίας αντέδρασε σωστά αποκρούοντας. Στο 34, η ευκαιρία του Μπακαγιόκο που ανάγκασε τον Πατσατζόγλου να αποκρούσει πάνω στη γραμμή φαίνεται ότι ξύπνησε τον Ολυμπιακό ο οποίος μέχρι τότε κοιμόταν τον ύπνο του ...; δικαίου! Στο 43 ο Γκαρσία γρονθοκόπησε δολοφονικά εκτός φάσης τον Ντιόγκο και ο Κάκος δεν είδε απολύτως τίποτα

Με ένα γκολ... σπεσιαλιτέ του Ντιόγκο, ο Ολυμπιακός καθάρισε το παιχνίδι με τον ΠΑΟΚ σημειώνοντας το 2-0 στο 86ο λεπτό του ντέρμπι. Απλά κι ωραία... Σέντρα του Ντομί, άστοχη έξοδος του Χαλκιά, άλμα α λα Μάικλ Τζόρνταν από τον Ντιόγκο, κεφαλιά και 2-0!!! Αποβολή για σκληρό παιχνίδι στον Γκαρσία στο 90! Πάλι καλά έστω και στο φινάλε για τον... καρατέκα του ΠΑΟΚ! Αποθέωση για τον Τζόλε που αποσύρθηκε στο 75. Στη θέση του ο Λέτο...

ΛΑΡΙΣΑ ΠΟΛΥμετοχικος 1-1

Μας Θάμπωσε με την μπάλα του...

Ούτε οι τραμπουκισμοί των οπαδών του στις εξέδρες ούτε η αποβολή του Φωτάκη στις καθυστερήσεις, βοήθησαν τον πολυμετοχικό να κερδίσει τη Λάρισα στο Αλκαζάρ (1-1).

Παίζοντας ξύλο με τους αντίπαλους οπαδούς, αλλά κυρίως με τους αστυνομικούς, οι φίλοι των πρασίνων ταξίδεψαν άδικα στη Λάρισα για να παρακολουθήσουν τον αγώνα ενάντια στην ΑΕΛ. Ο πολυμετοχικός, τον οποίοι πολλοί προσπάθησαν να τον αναδείξουν σε... μικτή κόσμου μετά τον αγώνα με τον Ολυμπιακό, απλά δεν υπήρχε στο γήπεδο.

Η Λάρισα ήταν σαφώς καλύτερη και έδειξε πως αν ήταν λίγο πιο τυχερή, θα κατάφερνε να αποσπάσει το τρίποντο. Την ώρα λοιπόν που οι οπαδοί του ΠΑΟ «αγωνίζονταν» στις εξέδρες με τους αστυνομικούς και πότε πότε με τους αντίστοιχους της Λάρισας, ο Κώτσιος στο 51', με πάσα την οποία δεν έβλεπε αλά Ροναλντίνιο, βρήκε τον Ζουράφσκι που με κεφαλιά έστειλε στην άλλη γωνία τον Γκαλίνοβιτς.

Ο πολυμετοχικός πίεσε από εκεί και πέρα, ισοφάρισε στο 67' με ψαλίδι του Κλέιτον, αλλά μέχρις εκεί. Έμεινε στη μία νίκη στους έξι πρόσφατους αγώνες και φυσικά ο τίτλος έχει γίνει εδώ και καιρό όνειρο θερινής νυκτός. Η ΑΕΛ ολοκλήρωσε τον αγώνα με δέκα παίκτες, λόγω αποβολής του Φωτάκη με δεύτερη κίτρινη κάρτα που αντίκρυσε στις καθυστερήσεις.

Α.Ε.Κ  -  Πανσερραϊκός  0 - 0

Ισόπαλοι χωρίς σκορ (0-0) αναδείχθηκαν ΑΕΚ και Πανσερραϊκός στο ΟΑΚΑ στο πλαίσιο της 10ης αγωνιστικής της Superleague, με τους γηπεδούχους να παραμένουν για ακόμη ένα παιχνίδι μακριά από τον καλό τους εαυτό και τους φιλοξενούμενους εκμεταλλευόμενοι την επιθετική ανυπαρξία της Ένωσης, να παίρνουν τελικά με χαρακτηριστική άνεση τον βαθμό της ισοπαλίας.