Ολυμπιακός-Αρης 1-0
1156 αναγνώστες
Κυριακή, 27 Ιανουαρίου 2008
21:20

Με εύστοχο χτύπημα πέναλτι του Πρέντραγκ Τζόρτζεβιτς ο Ολυμπιακός επικράτησε 1-0 του Αρη και παρέμεινε στη δεύτερη θέση, σε απόσταση βολής από την ΑΕΚ. Καλοί μόνο στο δεύτερο ημίχρονο οι "ερυθρόλευκοι", οι οποίοι ανέβηκαν με την είσοδο του Μπελούτσι. Εξυπνη η τακτική του Αρη, αλλά όχι αρκετή για να του αποφέρει ένα καλύτερο αποτέλεσμα. Παράπονα για τη διαιτησία από τους Θεσσαλονικείς. Κάντε κλικ εδώ για να ενημερωθείτε για την εξέλιξη του αγώνα.

H επιλογή του Ντούσαν Μπάγεβιτς να παίξει ανοιχτά και να κυκλοφορήσει με σωστό ρυθμό την μπάλα, έπαιξε σημαντικό ρόλο στο να δούμε ένα καλό θέαμα στα πρώτα 45 λεπτά της αναμέτρησης. Μέχρι το 20', ο Ολυμπιακός μάλλον προσπαθούσε να φέρει το παιχνίδι στα μέτρα του, κάτι δύσκολο από τη στιγμή που οι Θεσσαλονικείς άλλαζαν με τη μια την μπάλα, αναζητώντας τα ρήγματα στην αντίπαλη άμυνα.

Μετά το πρώτο 20λεπτο, οι Πειραιώτες ανέβασαν την απόδοσή τους, πίεσαν περισσότερο και δημιούργησαν κινδύνους στην εστία του Κώστα Χαλκιά. Μπορεί να μην έθελξαν με την απόδοσή τους, είχαν ομως τη διάθεση να ψάξουν το γκολ. Εις μάτην όμως, αφού η αμυντική γραμμή των φιλοξενούμενων στεκόταν καλά, δεν έδειχνε σημάδια πανικού και εμφάνιζε διαύγεια σε καθε της ενέργεια.

Δύο ήταν οι σημαντικότερες φάσεις που μπορούν να καταγραφούν ως ευκαρίες για τον πρωταθλητή Ελλάδας. Η πρώτη ήταν στο 19ο λεπτό όταν τόσο ο Πάντος, όσο και ο Κοβάσεβιτς δεν μπόρεσαν να νικήσουν τον Χαλκιά. Η δεύτερη ήταν στο 28' όταν ο Λούα Λούα δεν ευτύχησε να σκοράρει. Λίγο αργότερα, ο επιθετικός των "ερυθρολεύκων" αποχωρούσε τραυματίας για να περάσει στη θέση του ο Νιούνιες.

Στο δεύτερο μέρος, ο Ολυμπιακός μπήκε φουριόζος με εμφανή τη διάθεση να σκοράρει γρήγορα και να διώξει το άγχος. Στο 50ο λεπτό ο Κοβασεβιτς λίγο έλειψε να ανοίξει το σκορ, η κεφαλιά του όμως ήταν αδύναμη και κατέληξε στην αγκαλιά του γκολκίπερ του Αρη.

H είσοδος του Μπελούτσι ήταν αυτό το κάτι που έλειπε από τον Ολυμπιακό. Ο Αργεντίνος δημιούργησε προβλήματα στους κίτρινους, "έσπασε" πολλές φορές την αντίπαλη άμυνα και βοήθησε τα μέγιστα τους γηπεδούχους, οι οποίοι έχασαν σημαντικές ευκαιρίες για το πολυπόθητο γκολ.

Ο Αρης είχε οπισθοχωρήσει και προσπαθούσε να χτυπήσει με αντεπιθέσεις, κάτι που πέτυχε μία φορά, στο 70ο λεπτό, ο Τοροσίδης όμως επενέβη σωτήρια και έδιωξε προτού ο Φελίπε βρεθεί φάτσα με το γκολ.

Λίγο αργότερα, ήταν η σειρά του Ολυμπιακού να απειλήσει ξανά, με τον Στολτίδη να στέλνει από κοντά την μπάλα στο δοκάρι. Δευτερόλεπτα μετά, ο Κοβάσεβιτς ανατράπηκε μέσα στην περιοχή και ο διαιτητής έδωσε πέναλτι. Την εκτέλεση ανέλαβε ο συνήθης ύποπτος Τζόρτζεβιτς, ο οποίος στο 78ο λεπτό λύτρωσε τους γηπεδούχους, ανοίγοντας το σκορ.

Στα τελευταία λεπτά ο Αρης ανέβηκε, πίεσε και έκανε τις απέλπιδες ενέργειες να φτάσει στην ισοφάριση. Το σκορ, όμως, δεν άλλαξε και ο Ολυμπιακός έστω και δύσκολα πρόσθεσε ακόμα τρεις βαθμούς στο σακούλι του.

Διαιτητής: Μαζαράκος
Βοηθοί: Ιωσηφόγλου, Νικολακόπουλος