ΤΕΤΡΑΣΤΡΑΨΕ..Κυριακή στα γήπεδα 20η αγων.:
1049 αναγνώστες
Κυριακή, 10 Φεβρουαρίου 2008
19:39

Πανιώνιος-Ολυμπιακός 0-4Ο Ολυμπιακός κέρδισε με 4-0 στη Νέα Σμύρνη, τον Πανιώνιο, ο οποίος έπαιξε για 55 λεπτά με παίκτη λιγότερο. Τα γκολ του Ολυμπιακού οι Κοβάσεβιτς (2), Τζόρτζεβιτς με πέναλτι και Νούνιεζ. Με δέκα παίκτες ολοκλήρωσαν το ματς και οι "ερυθρόλευκοι" λόγω της αποβολής του Άντζα με δεύτερη κίτρινη στο 82'.

Η Λάρισα επικράτησε 1-0 της ΑΕΚ στο ματς που σήκωσε την αυλαία της 20ης αγωνιστικής και σημείωσε την τρίτη συνεχόμενη νίκη της. Σκόρερ με το κεφάλι ο Ματσέι Ζουράφσκι, ο οποίος χαρακτήρισε τη μεταγραφή του θεόσταλτη αλλά μάλλον κάτι ανάλογο ήταν και ο ίδιος για το συγκρότημα του Γιώργου Δώνη. Απογοητευτικός ο "δικέφαλος", δεν έκανε κλασική ευκαιρία σε 95 (90+5) λεπτά αγώνα. Αποβλήθηκε στο 66’ ο Αλβες και κάπου εκεί ήρθε η κατάρρευση. Ερωτηματικά προκάλεσαν οι επιλογές του Λορένσο Σέρα Φερέρ

Βαθμούς και εντυπώσεις μοιράστηκαν Ηρακλής και Ατρόμητος που αναδείχθηκαν ισόπαλοι 1-1. Ο Φονσέκα άνοιξε το σκορ με ένα μακρινό σουτ στο 46’ όμως στο 91ο λεπτό ο Λουτσιάνο λύτρωσε τους φιλοξενούμενους με απευθείας εκτέλεση φάουλ. Αποβλήθηκαν Μαυρογενίδης και Τρέχο που αντίκκρισαν από δύο κίτρινες κάρτες.

Ενας εγκλωβισμένος στη μαζική άμυνα της Βέροιας, Παναθηναϊκός, βρήκε τη λύση από τον Αντρέας Ιβανσιτς. Ο Αυστριακός σκόραρε με υποδειγματική εκτέλεση φάουλ και διαμόρφωσε το 1-0 που διατηρεί το τριφύλλι στην κορυφή του βαθμολογικού πίνακα. Κακοί στο πρώτο μέρος οι πράσινοι, βελτιώθηκαν στην επανάληψη με την είσοδο του Καραγκούνη.

Σε ένα συναρπαστικό στην εξέλιξη του παιχνίδι, Εργοτέλης και Απόλλων Καλαμαριάς έμειναν στο 2-2 στο Παγκρήτιο. Οι Πόντιοι προηγήθηκαν 0-2, αλλά στο τέλος έχυσαν την καρδάρα με τους γηπεδούχους να ισοφαρίζουν στο 92ο λεπτό με τον Μάθις.

Skoda Ξάνθη-Λεβαδειακός 4-1Το αήττητο σερί της για 6ο συνεχόμενο παιχνίδι συνέχισε η Skoda Ξάνθη, η οποία συνέτριψε τον Λεβαδειακό για την 20η αγωνιστική της Superleague με 4-1. Ο Τζιωρτζιόπουλος άνοιξε το σκορ στο 24΄, ο Ρατζίνσκι έκανε το 2-0 στο 39’, o Άντερσον μείωσε στο 58’ σε 2-1, ο Γκρζέλακ στο 70ο λεπτό έκανε το 3-1 και ο Πένκο στο 89’ διαμόρφωσε το τελικό σκορ κάνοντας το 4-1

Μέσα σε 13 λεπτά ο ΠΑΟΚ "καθάρισε" από το πρώτο ημίχρονο το ντέρμπι με τον Αρη. Εμφανώς ανώτερος και πιο εύστοχος, ο δικέφαλος του Βορρά επικράτησε εύκολα 3-0 των κίτρινων και πήρε βαθιά ψυχολογική ανάσα μετά τα τελευταία αρνητικά αποτελέσματα. Βερόν και Χριστοδουλόπουλος οι κορυφαίοι των θριαμβευτών, παράπονα για τη διαιτησία από τον άτυχο Αρη που έχασε τους Γκαρσία και Καράμπελα στην αρχή της αναμέτρησης.

Αστέρας Τρ.-ΟΦΗ 1-1Ο Αστέρας αναδείχθηκε ισόπαλος 1-1 με τον ΟΦΗ στην Τρίπολη και έμεινε για πέμπτο παιχνίδι μακριά απο τις νίκες.

Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν στο 48' με τον Φιλομένο, ενώ οι φιλοξενούμενοι ισοφάρισαν στο 69' με τον Σταυρακάκη. Ο Αστέρας είχε δοκάρι στο 70' σε σουτ του Κυριάκου, με τους Κρητικούς να ολοκληρώνουν την αναμέτρηση με δέκα παίκτες, καθώς στο 75' αποβλήθηκε ο Γκέρμπερ με δεύτερη κίτρινη κάρτα.

Κάντε κλικ εδώ για να ενημερωθείτε για την εξέλιξη των αγώνων της 20ης αγωνιστικής.